TT Electronics/Optek Technology OPB892N51
OPB892N51 picture photo
Mfg. Part Number
OPB892N51
Brief Description
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT
Datasheet Download
OPB892N51.pdf
Availability of OPB892N51
QUANTITY
OPB892N51 Order Process
Ship out your order
Specifications of OPB892N51
Internal Part NumberEIS-OPB892N51
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
PackagingBulk
Sensing Distance0.125" (3.18mm)
Sensing MethodTransmissive
Output ConfigurationPhototransistor
Current - DC Forward (If) (Max)50mA
Current - Collector (Ic) (Max)30mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)30V
Response Time-
Mounting TypeFree Hanging
Package / CaseModule, Pre-Wired
TypeUnamplified
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OPB892N51
Related LinksOPB8, OPB892N51 Datasheet, TT Electronics/Optek Technology Distributor
OPB892N51 Details Description
Related parts for OPB892N51
CABLE MOLDED RG59/U 50' datasheet.pdf
IC FLASH 1GBIT 63VFBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 0.243 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 10NS 100TQFP datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 1K OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 2.5V 63W datasheet.pdf
500 TB SPR PLU UP/SIDE datasheet.pdf
RES SMD 34.8K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 487K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
SCREWLESS PUSH-BUTTON, 3.5MM, 7 datasheet.pdf