Standex-Meder Electronics ORD213-1015
ORD213-1015 picture photo
Mfg. Part Number
ORD213-1015
Manufacturer
Product Category
Magnetic, Reed Switches
Brief Description
SWITCH REED 24VDC 1W AXL
Datasheet Download
ORD213-1015.pdf
Availability of ORD213-1015
QUANTITY
ORD213-1015 Order Process
Ship out your order
Specifications of ORD213-1015
Internal Part NumberEIS-ORD213-1015
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesReed Switch Technology
Reed Switch Magnet Interaction
Reed Sensors vs. Hall & Electromechanical
Magnetic Mapping
Standard Package1,000
Category Switches
FamilyMagnetic, Reed Switches
SeriesORD
PackagingBulk
TypeGlass Body
CircuitSPST-NO
Must Operate10 ~ 15AT
Must Release-
Switching Current (DC) (Max)100mA
Switching Voltage (DC) (Max)24V
Switching Power (Max)1W
MagnetNot Specified
Mounting TypeNon-Standard (Axial)
Termination StyleAxial (2 Leads)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ORD213-1015
Related LinksORD21, ORD213-1015 Datasheet, Standex-Meder Electronics Distributor
ORD213-1015 Details Description
Related parts for ORD213-1015
DIODE GEN PURP 1.6KV 500MA DO204 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 2.49M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 0.715 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 10W DO213AB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.5V datasheet.pdf
SAC-HZ-5P-MS/1 5-542/FS SCO BK datasheet.pdf
SEALED W16W BULB SOCKET datasheet.pdf
FAN 120X38MM LCKD RTR 12VDC datasheet.pdf