OSRAM Opto Semiconductors, Inc. OS128064PK16MO1A00
OS128064PK16MO1A00 picture photo
Mfg. Part Number
OS128064PK16MO1A00
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LCD, OLED, Graphic
Brief Description
DISPLAY OLED 128X64 1.6" ORANGE
Datasheet Download
OS128064PK16MO1A00.pdf
Availability of OS128064PK16MO1A00
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
OS128064PK16MO1A00 Order Process
Ship out your order
Specifications of OS128064PK16MO1A00
Internal Part NumberEIS-OS128064PK16MO1A00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 31/Jul/2007
Standard Package80
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LCD, OLED, Graphic
SeriesPictiva
Display TypeOLED - Passive Matrix
Display Mode-
Touchscreen-
Diagonal Screen Size1.6" (40.64mm)
Viewing Area38.46mm W x 20.22mm H
BacklightWithout Backlight
Dot Pixels128 x 64
InterfaceParallel/Serial
Graphics ColorOrange
Background ColorBlack
Dot Size0.26mm W x 0.26mm H
Dot Pitch0.29mm W x 0.29mm H