On-Shore Technology, Inc. OSTE2051100
OSTE2051100 picture photo
Mfg. Part Number
OSTE2051100
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 3.5MM
Datasheet Download
OSTE2051100.pdf
Availability of OSTE2051100
QUANTITY
OSTE2051100 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTE2051100
Internal Part NumberEIS-OSTE2051100
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesOSTE2
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions5
Positions Per Level5
Number of Levels1
Pitch0.138" (3.50mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrew - Rising Cage Clamp
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG14-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorBlack
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishNickel
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTE2051100
Related LinksOSTE2, OSTE2051100 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTE2051100 Details Description
Related parts for OSTE2051100
TVS DIODE 145VWM 245.7VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 75A D2PAK datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 111VWM 179VC AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 270 OHM 5% 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 12QFN datasheet.pdf