On-Shore Technology, Inc. OSTEM13A152
OSTEM13A152 picture photo
Mfg. Part Number
OSTEM13A152
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
TERM BLOCK PLUG 13POS 7.5MM
Datasheet Download
OSTEM13A152.pdf
Availability of OSTEM13A152
QUANTITY
OSTEM13A152 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTEM13A152
Internal Part NumberEIS-OSTEM13A152
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesOSTEM
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions13
Positions Per Level13
Number of Levels1
Pitch0.295" (7.50mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry225°
Termination StyleScrew
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL20A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG12-22 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Contact Mating Finish-
FeaturesMating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTEM13A152
Related LinksOSTEM, OSTEM13A152 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTEM13A152 Details Description
Related parts for OSTEM13A152
CONN HEADER .100 DUAL STR 62POS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 28POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
IC REG ISOLATED +/-15V DL 12SOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf