On-Shore Technology, Inc. OSTEP120000
OSTEP120000 picture photo
Mfg. Part Number
OSTEP120000
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 5MM
Datasheet Download
OSTEP120000.pdf
Availability of OSTEP120000
QUANTITY
OSTEP120000 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTEP120000
Internal Part NumberEIS-OSTEP120000
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesOSTEP
PackagingBulk
TypeHeader, Male Pins, Unshrouded
Number of Positions12
Positions Per Level12
Number of Levels1
Pitch0.197" (5.00mm)
Header OrientationVertical
Plug Wire Entry-
Termination StyleSolder
Mounting TypeThrough Hole
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL15A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorBlack
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Contact Mating FinishTin
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTEP120000
Related LinksOSTEP, OSTEP120000 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTEP120000 Details Description
Related parts for OSTEP120000
PLUG BANANA EXTERNAL THR .175" datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 200MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 22PIN SLD CUP datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED BASE PMI 15/32" datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 30A 240VAC 80VDC datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT TRIM KIT 18"X18" datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 32POS datasheet.pdf