On-Shore Technology, Inc. OSTH3050080
OSTH3050080 picture photo
Mfg. Part Number
OSTH3050080
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
CONN TERM BLOCK 5POS 5MM
Datasheet Download
OSTH3050080.pdf
Availability of OSTH3050080
QUANTITY
OSTH3050080 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTH3050080
Internal Part NumberEIS-OSTH3050080
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesOSTH3
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level5
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationAngled
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole, Kinked Pin
Wire TerminationScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGray
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTH3050080
Related LinksOSTH3, OSTH3050080 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTH3050080 Details Description
Related parts for OSTH3050080
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
IC REG BUCK SEPIC ADJ 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.4A TO220-3 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 400V 15A TO-220FI datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 5W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SCR FAST SW 450A 800V TO-200AC datasheet.pdf
WASHER FLAT RETAINING 3/8 NYLON datasheet.pdf
SCRW MNT 50LB 8.5"L 1.8"MAX NAT datasheet.pdf
FILTER EMI 22PF 100V RADIAL datasheet.pdf