On-Shore Technology, Inc. OSTHA060150
OSTHA060150 picture photo
Mfg. Part Number
OSTHA060150
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
CONN TERM BLOCK 5.08MM 6POS PCB
Datasheet Download
OSTHA060150.pdf
Availability of OSTHA060150
QUANTITY
OSTHA060150 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTHA060150
Internal Part NumberEIS-OSTHA060150
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesOSTHA
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level6
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge14-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
FeaturesLever Actuated
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTHA060150
Related LinksOSTHA, OSTHA060150 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTHA060150 Details Description
Related parts for OSTHA060150
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 24V datasheet.pdf
CARDEDGE 130POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
IC ADC 8BIT MPU COMP 18-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 150 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.69M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.54 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.796 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 1.25W DO213AB datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS INLINE SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf