On-Shore Technology, Inc. OSTHB023180
OSTHB023180 picture photo
Mfg. Part Number
OSTHB023180
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
CONN TERM BLOCK 2POS 3.81MM
Datasheet Download
OSTHB023180.pdf
Availability of OSTHB023180
QUANTITY
OSTHB023180 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTHB023180
Internal Part NumberEIS-OSTHB023180
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesOSTHB
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level2
Pitch0.150" (3.81mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge16-20 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Push Button Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGray
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTHB023180
Related LinksOSTHB, OSTHB023180 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTHB023180 Details Description
Related parts for OSTHB023180
CHASSIS AND COVER, VEA SERIES datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BAG TOOL STEEL REINFORCED FRAME datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 255 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/4W CARBON LOG datasheet.pdf