On-Shore Technology, Inc. OSTHE224041
OSTHE224041 picture photo
Mfg. Part Number
OSTHE224041
Brief Description
CONN TERM BLOCK 22POS 2.5MM
Datasheet Download
OSTHE224041.pdf
Availability of OSTHE224041
QUANTITY
OSTHE224041 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTHE224041
Internal Part NumberEIS-OSTHE224041
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesOSTHE
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level22
Pitch0.098" (2.50mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current4A
Voltage150V
Wire Gauge22-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
FeaturesInterlocking (Side)
ColorOrange
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTHE224041
Related LinksOSTHE, OSTHE224041 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTHE224041 Details Description
Related parts for OSTHE224041
CONN HDR 2MM MALE 2ROW STR 52POS datasheet.pdf
SWITCH DIP 8POS HALF PITCH 24V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN D-SUB LATCH SLIDE 25POS datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 25V 10% 1410 datasheet.pdf