| Internal Part Number | EIS-OSTHI030052 | |
| Series | OSTHI | |
| Packaging | Bulk | |
| Type | Plug, Female Sockets | |
| Number of Positions | 3 | |
| Positions Per Level | 3 | |
| Number of Levels | 1 | |
| Pitch | 0.197" (5.00mm) | |
| Header Orientation | - | |
| Plug Wire Entry | 180° | |
| Termination Style | Screwless - Spring Cage, Tension Clamp | |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| Current - IEC | - | |
| Voltage - IEC | - | |
| Current - UL | 8A | |
| Voltage - UL | 300V | |
| Wire Gauge or Range - AWG | 12-28 AWG | |
| Wire Gauge or Range - mm² | - | |
| Color | Green | |
| Operating Temperature | -33°C ~ 105°C | |