| Internal Part Number | EIS-OSTHI230050 | |
| Series | OSTHI | |
| Packaging | Bulk | |
| Type | Plug, Female Sockets | |
| Number of Positions | 23 | |
| Positions Per Level | 23 | |
| Number of Levels | 1 | |
| Pitch | 0.197" (5.00mm) | |
| Header Orientation | - | |
| Plug Wire Entry | 180° | |
| Termination Style | Screwless - Spring Cage, Tension Clamp | |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| Current - IEC | - | |
| Voltage - IEC | - | |
| Current - UL | 8A | |
| Voltage - UL | 300V | |
| Wire Gauge or Range - AWG | 12-28 AWG | |
| Wire Gauge or Range - mm² | - | |
| Color | Green | |
| Operating Temperature | -30°C ~ 105°C | |
| Contact Mating Finish | - | |
| Features | Retention Latches (Non-Wire Side) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | OSTHI230050 | |
| Related Links | OSTHI, OSTHI230050 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor | |
 | 977-025-020-121 | BACKSHELL DB25 METALIZED PLASTIC | datasheet.pdf | |
 | 3448-54 | STRAIN RELIEF 20 POS | datasheet.pdf | |