Vishay/Dale RNC55J5493BSRE6
RNC55J5493BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5493BSRE6
Brief Description
RES 549K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5493BSRE6.pdf
Availability of RNC55J5493BSRE6
QUANTITY
RNC55J5493BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5493BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J5493BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)549k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5493BSRE6
Related LinksRNC55J5, RNC55J5493BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5493BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J5493BSRE6
CAP ALUM 22UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 100MA 30V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
IC TIMING CTRL HUB P4 56-VFQFPN datasheet.pdf
OSC VCXO 16.384MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 51POS SKT HSG datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
XFMR TNY254 3,3V 6V NPB datasheet.pdf