Vishay/Dale CRCW08051K78FKTA
CRCW08051K78FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08051K78FKTA
Brief Description
RES SMD 1.78K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08051K78FKTA.pdf
Availability of CRCW08051K78FKTA
QUANTITY
CRCW08051K78FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08051K78FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW08051K78FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.78k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08051K78FKTA
Related LinksCRCW0805, CRCW08051K78FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08051K78FKTA Details Description
Related parts for CRCW08051K78FKTA
RES SMD 5.36KOHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
IC DVR HALF-BRIDGE HV 10-MSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES SMD 499K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
SL 5.08HC/07/90LF 3.2SN OR BX datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE datasheet.pdf