On-Shore Technology, Inc. OSTHM055081
OSTHM055081 picture photo
Mfg. Part Number
OSTHM055081
Brief Description
CONN TERM BLOCK 5POS 5.08MM
Datasheet Download
OSTHM055081.pdf
Availability of OSTHM055081
QUANTITY
OSTHM055081 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTHM055081
Internal Part NumberEIS-OSTHM055081
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesOSTHM
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level5
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current8A
Voltage250V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypePress Fit
Wire TerminationScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGray
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTHM055081
Related LinksOSTHM, OSTHM055081 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTHM055081 Details Description
Related parts for OSTHM055081
CONN RECEPT 60POS .8MM W/BOSS datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A DPAK datasheet.pdf
CONN N PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 15MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 39 OHM 0804 datasheet.pdf
CABLE 6COND 18AWG datasheet.pdf
RES 0.953 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
WH SELF-LAM VINYL 1X.75X2.25" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
AM5 SWITCH .1A SPST-NO RLLR LVR datasheet.pdf
CAP FILM 0.0043UF 5% 1600VDC AXI datasheet.pdf