On-Shore Technology, Inc. OSTHP113050
OSTHP113050 picture photo
Mfg. Part Number
OSTHP113050
Brief Description
TERM BLOCK PLUG 11POS 3.81MM
Datasheet Download
OSTHP113050.pdf
Availability of OSTHP113050
QUANTITY
OSTHP113050 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTHP113050
Internal Part NumberEIS-OSTHP113050
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions11
Positions Per Level11
Number of Levels1
Pitch0.150" (3.81mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry90°
Termination StyleIDC
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL6A
Voltage - UL160V
Wire Gauge or Range - AWG20-22 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Contact Mating Finish-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTHP113050
Related LinksOSTHP, OSTHP113050 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTHP113050 Details Description
Related parts for OSTHP113050
WIRE PVDF INS 26AWG RED 100' datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
CABLE EXTENSION VGA HD15M/F 25' datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 13.5-15.5 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 0.4W 0204 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 220 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf