| Internal Part Number | EIS-OSTHX042301 | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Terminal Blocks - Wire to Board | |
| Series | OSTHX | |
| Packaging | Bulk | |
| Number of Levels | 1 | |
| Positions Per Level | 4 | |
| Pitch | 0.138" (3.50mm) | |
| Mating Orientation | Horizontal with Board | |
| Current | 10A | |
| Voltage | 300V | |
| Wire Gauge | 16-26 AWG | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Wire Termination | Screwless - Push Button Clamp | |
| Features | Interlocking (Side) | |
| Color | Black | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C | |