On-Shore Technology, Inc. OSTHX142301
OSTHX142301 picture photo
Mfg. Part Number
OSTHX142301
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERM BLOCK SPRING 3.50MM 14POS
Datasheet Download
OSTHX142301.pdf
Availability of OSTHX142301
QUANTITY
OSTHX142301 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTHX142301
Internal Part NumberEIS-OSTHX142301
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesOSTHX
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level14
Pitch0.138" (3.50mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge16-26 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Push Button Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorBlack
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTHX142301
Related LinksOSTHX, OSTHX142301 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTHX142301 Details Description
Related parts for OSTHX142301
CONN RING 14-16 AWG #8 BUDGET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 33PF 150V 0605 datasheet.pdf
LED EASYWHT NEU WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 25V 10% 1507 datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 800MA 430 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
RES NET MULT OHM 16 RES 10SIP datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 20% 400VDC datasheet.pdf