Amphenol Commercial Products FCC17A15PB40B
FCC17A15PB40B picture photo
Mfg. Part Number
FCC17A15PB40B
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
FCC17A15PB40B.pdf
Availability of FCC17A15PB40B
QUANTITY
FCC17A15PB40B Order Process
Ship out your order
Specifications of FCC17A15PB40B
Internal Part NumberEIS-FCC17A15PB40B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHarsh Environment Connectors
Communication Solutions
Industrial Solutions
3D ModelFCC17A15PB4xB.igsFCC17A15PB4xB.stp
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesFCC17
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesFilter, Grounding Indents, Mounting Bracket
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCC17A15PB40B
Related LinksFCC17A, FCC17A15PB40B Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCC17A15PB40B Details Description
Related parts for FCC17A15PB40B
RES SMD 2.21K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 2.03MM TRANS C-MT datasheet.pdf
DIP CODED ROTARY SWITCH datasheet.pdf
IC CPLD 3432MC 7.24NS 256FTBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V datasheet.pdf
RES 1K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC POWERSTAGE SYNC BUCK 8VSON datasheet.pdf
OSC MEMS 36.6670MHZ CMOS SMD datasheet.pdf