ON Semiconductor SMF54AT1
SMF54AT1 picture photo
Mfg. Part Number
SMF54AT1
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SOD123FL
Datasheet Download
SMF54AT1.pdf
Availability of SMF54AT1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMF54AT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMF54AT1
Internal Part NumberEIS-SMF54AT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 15/May/2006
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)54V
Voltage - Breakdown (Min)60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.3A
Power - Peak Pulse200W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123F
Supplier Device PackageSOD-123FL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMF54AT1
Related LinksSMF5, SMF54AT1 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
SMF54AT1 Details Description
Related parts for SMF54AT1
CHOKE ARRAY COM MODE 150 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 1.6A 300 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 6.98 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 90.72VC P600 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 3A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf