On-Shore Technology, Inc. OSTOQ025400
OSTOQ025400 picture photo
Mfg. Part Number
OSTOQ025400
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
TERM BLOCK HDR 5.08MM 2POS PCB
Datasheet Download
OSTOQ025400.pdf
Availability of OSTOQ025400
QUANTITY
OSTOQ025400 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTOQ025400
Internal Part NumberEIS-OSTOQ025400
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesOSTOQ
PackagingBulk
TypeHeader, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions2
Positions Per Level2
Number of Levels1
Pitch0.200" (5.08mm)
Header OrientationVertical
Plug Wire Entry-
Termination StyleSolder
Mounting TypeThrough Hole
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL20A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorBlack
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Contact Mating FinishTin
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTOQ025400
Related LinksOSTOQ, OSTOQ025400 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTOQ025400 Details Description
Related parts for OSTOQ025400
IC RESONANT RING GEN 16-SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC PWR SWITCH USB 1.1A 8WDFN datasheet.pdf
IC FPGA 171 I/O 208CQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 274 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf