On-Shore Technology, Inc. OSTT7052150
OSTT7052150 picture photo
Mfg. Part Number
OSTT7052150
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
CONN TERM BLOCK 9.52MM 5POS PCB
Datasheet Download
OSTT7052150.pdf
Availability of OSTT7052150
QUANTITY
OSTT7052150 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTT7052150
Internal Part NumberEIS-OSTT7052150
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesOSTT7
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level5
Pitch0.375" (9.53mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current30A
Voltage300V
Wire Gauge10-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - PlatingBrass
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw1.0 Nm (8.9 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTT7052150
Related LinksOSTT7, OSTT7052150 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTT7052150 Details Description
Related parts for OSTT7052150
IC REG LDO 12V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 215K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DRIVER HIGH SIDE 9A PPAK datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
TUBING PVC CLR 250' datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPST datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 496MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf