On-Shore Technology, Inc. OSTTA070161
OSTTA070161 picture photo
Mfg. Part Number
OSTTA070161
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERM BLOCK 5.00MM 7POS
Datasheet Download
OSTTA070161.pdf
Availability of OSTTA070161
QUANTITY
OSTTA070161 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTTA070161
Internal Part NumberEIS-OSTTA070161
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesOSTTA
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level7
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current16A
Voltage250V
Wire Gauge14-26 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Leaf Spring, Wire Guard
FeaturesInterlocking (Side)
ColorBlue
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.3 Nm (2.6 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTTA070161
Related LinksOSTTA, OSTTA070161 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTTA070161 Details Description
Related parts for OSTTA070161
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC SMART BATTERY CHARGER 24-SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 3.9NH 450MA 150 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SC59 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 15V 2214 datasheet.pdf