On-Shore Technology, Inc. OSTTJ1131530
OSTTJ1131530 picture photo
Mfg. Part Number
OSTTJ1131530
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 3.81MM
Datasheet Download
OSTTJ1131530.pdf
Availability of OSTTJ1131530
QUANTITY
OSTTJ1131530 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTTJ1131530
Internal Part NumberEIS-OSTTJ1131530
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesOSTTJ
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions11
Positions Per Level11
Number of Levels1
Pitch0.150" (3.81mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrew
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG16-26 AWG
Wire Gauge or Range - mm²1.5mm²
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating Finish-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTTJ1131530
Related LinksOSTTJ1, OSTTJ1131530 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTTJ1131530 Details Description
Related parts for OSTTJ1131530
IC CLK BUFFER 6:6 80MHZ 20SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 29POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
BUZZ VAC 2KHZ FAST PULSE datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 520MA 1.1 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
DC PANEL MOUNT SOCKET HSNG ASSY datasheet.pdf
FIXED IND 11UH 565MA 1.05 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .050 THRUHL datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 36POS THRUHL datasheet.pdf