On-Shore Technology, Inc. OSTTJ1631520
OSTTJ1631520 picture photo
Mfg. Part Number
OSTTJ1631520
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 3.81MM
Datasheet Download
OSTTJ1631520.pdf
Availability of OSTTJ1631520
QUANTITY
OSTTJ1631520 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTTJ1631520
Internal Part NumberEIS-OSTTJ1631520
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesOSTTJ
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions16
Positions Per Level16
Number of Levels1
Pitch0.150" (3.81mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrew
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG16-26 AWG
Wire Gauge or Range - mm²1.5mm²
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Contact Mating Finish-
FeaturesMating Flange
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTTJ1631520
Related LinksOSTTJ1, OSTTJ1631520 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTTJ1631520 Details Description
Related parts for OSTTJ1631520
IC 12-BIT DUAL/SER D/A 8-SOIC datasheet.pdf
SOFTWARE CCS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 630V NP0 3838 datasheet.pdf
TAPE FILAMENT 36MM X 55M CLEAR datasheet.pdf
CONN RCPT 85POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB6 M32 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT PARALL IOUT 20TSSOP datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf