On-Shore Technology, Inc. OSTTO110152
OSTTO110152 picture photo
Mfg. Part Number
OSTTO110152
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
CONN TERM BLOCK 5.0MM 11POS PCB
Datasheet Download
OSTTO110152.pdf
Availability of OSTTO110152
QUANTITY
OSTTO110152 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTTO110152
Internal Part NumberEIS-OSTTO110152
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesOSTTO
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level11
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge16-26 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - PlatingBrass
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTTO110152
Related LinksOSTTO, OSTTO110152 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTTO110152 Details Description
Related parts for OSTTO110152
IC PROCESSOR AUDIO DGTL 28DIP datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 100V C0G 0805 datasheet.pdf
RES 332 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CABL AMC-SMA RP BLKHD JACK 200MM datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 8 (Coax) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
PLUNGER, SHEAR datasheet.pdf
TV 19C 17#22D 2#8(QUAD) PIN RE datasheet.pdf
2200UF 16V 15X30MM 105C 10000H datasheet.pdf