On-Shore Technology, Inc. OSTTO210152
OSTTO210152 picture photo
Mfg. Part Number
OSTTO210152
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERM BLOCK RISING CLAMP 21POS
Datasheet Download
OSTTO210152.pdf
Availability of OSTTO210152
QUANTITY
OSTTO210152 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTTO210152
Internal Part NumberEIS-OSTTO210152
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesOSTTO
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level21
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge16-26 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - PlatingBrass
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTTO210152
Related LinksOSTTO, OSTTO210152 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTTO210152 Details Description
Related parts for OSTTO210152
IC D-TYP LATCH OCT TRANS 20-BGA datasheet.pdf
RES SMD 255K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TXRX RS-485/422 3.3V LP 14-SOIC datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 300KSPS 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V NP0 1812 datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 250V X7R 1206 datasheet.pdf
SHORT LINK COMB INSUL DIN 10POLE datasheet.pdf
RES 2.4 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 210MA 2.2 OHM datasheet.pdf