On-Shore Technology, Inc. OSTTR153551
OSTTR153551 picture photo
Mfg. Part Number
OSTTR153551
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERM BLOCK RISING CLAMP 15POS
Datasheet Download
OSTTR153551.pdf
Availability of OSTTR153551
QUANTITY
OSTTR153551 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTTR153551
Internal Part NumberEIS-OSTTR153551
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesOSTTR
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level15
Pitch0.150" (3.81mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current8A
Voltage300V
Wire Gauge16-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
Features-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Screw ThreadM2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTTR153551
Related LinksOSTTR, OSTTR153551 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTTR153551 Details Description
Related parts for OSTTR153551
AC/DC CONVERTER 48V 25W datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 24MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
STAND DUAL VIEW MIGHTY SCOPE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
M803 2C 2#16 PIN RECP OM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS PIN datasheet.pdf