On-Shore Technology, Inc. OSTTS05115B
OSTTS05115B picture photo
Mfg. Part Number
OSTTS05115B
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
TERM BLOCK PLUG 5POS 3.5MM
Datasheet Download
OSTTS05115B.pdf
Availability of OSTTS05115B
QUANTITY
OSTTS05115B Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTTS05115B
Internal Part NumberEIS-OSTTS05115B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesOSTTS
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions5
Positions Per Level5
Number of Levels1
Pitch0.138" (3.50mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry270°
Termination StyleScrew
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL8A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG16-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm²1.5mm²
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTTS05115B
Related LinksOSTTS, OSTTS05115B Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTTS05115B Details Description
Related parts for OSTTS05115B
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 100V C0G RADIAL datasheet.pdf
RES 21 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
UNICARD SHEETS LABEL TERM RED datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
RES 510 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CTRLR BUCK PWM 8SOIC datasheet.pdf
CTV 55C 55#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS SKT datasheet.pdf