On-Shore Technology, Inc. OSTTY070100
OSTTY070100 picture photo
Mfg. Part Number
OSTTY070100
Brief Description
TERM BLOCK PLUG 7POS 90DEG 5MM
Datasheet Download
OSTTY070100.pdf
Availability of OSTTY070100
QUANTITY
OSTTY070100 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTTY070100
Internal Part NumberEIS-OSTTY070100
SeriesOSTTY
PackagingBulk
TypePlug for Unshrouded Header
Number of Positions7
Positions Per Level7
Number of Levels1
Pitch0.197" (5.00mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry90°
Termination StyleScrew
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG14-26 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorBlack
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Contact Mating Finish-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTTY070100
Related LinksOSTTY, OSTTY070100 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTTY070100 Details Description
Related parts for OSTTY070100
IC OPAMP GP 1.8MHZ 14SOIC datasheet.pdf
IC DVI/HDMI SW 3-TO-1 64-TQFP datasheet.pdf
IC 2.93V SUPPLY MONITOR 8-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 9/16-18UNF 1-5V datasheet.pdf
IC D-TYPE LATCH SGL 3-ST 20SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf
RES 6.19 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 12K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 14.7KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
PMI BASE 1INCAND S-6 BAYO SCREW datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf