On-Shore Technology, Inc. OSTV7037251
OSTV7037251 picture photo
Mfg. Part Number
OSTV7037251
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 5MM
Datasheet Download
OSTV7037251.pdf
Availability of OSTV7037251
QUANTITY
OSTV7037251 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTV7037251
Internal Part NumberEIS-OSTV7037251
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesOSTV7
PackagingBulk
TypeHeader, Female Sockets
Number of Positions3
Positions Per Level3
Number of Levels1
Pitch0.197" (5.00mm)
Header Orientation90°, Right Angle
Plug Wire Entry-
Termination StyleSolder
Mounting TypeThrough Hole
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Contact Mating Finish-
FeaturesMating Flange, Retention Latches
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTV7037251
Related LinksOSTV7, OSTV7037251 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTV7037251 Details Description
Related parts for OSTV7037251
IC OPAMP GP 9MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK ISO CM 16-SSOP datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR CS44800 PWM CTRL datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
SENSOR PRES 30PSI DIFF 5V SIP datasheet.pdf
CONN POWER HEADER BP 8POS GOLD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 44VTLA datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf