On-Shore Technology, Inc. OSTV7055150
OSTV7055150 picture photo
Mfg. Part Number
OSTV7055150
Brief Description
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 5.08MM
Datasheet Download
OSTV7055150.pdf
Availability of OSTV7055150
QUANTITY
OSTV7055150 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTV7055150
Internal Part NumberEIS-OSTV7055150
TypeHeader, Female Sockets
Number of Positions5
Positions Per Level5
Number of Levels1
Pitch0.200" (5.08mm)
Header OrientationVertical
Voltage - IEC-
Current - UL20A
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Contact Mating Finish-
FeaturesRetention Latches
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTV7055150
Related LinksOSTV7, OSTV7055150 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTV7055150 Details Description
Related parts for OSTV7055150
IC 80C51 MCU 8K OTP 44-PLCC datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.75W TH datasheet.pdf
RES SMD 124K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 200PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
VARISTOR 425V 1.75KA DISC 7MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
FIBER OPTIC CONN datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
CAP FILM 8.2 NF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf