On-Shore Technology, Inc. OSTV7100151
OSTV7100151 picture photo
Mfg. Part Number
OSTV7100151
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 7.62MM
Datasheet Download
OSTV7100151.pdf
Availability of OSTV7100151
QUANTITY
OSTV7100151 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTV7100151
Internal Part NumberEIS-OSTV7100151
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesOSTV7
PackagingBulk
TypeHeader, Female Sockets
Number of Positions10
Positions Per Level10
Number of Levels1
Pitch0.300" (7.62mm)
Header Orientation90°, Right Angle
Plug Wire Entry-
Termination StyleSolder
Mounting TypeThrough Hole
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL20A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Contact Mating Finish-
FeaturesRetention Latches
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTV7100151
Related LinksOSTV7, OSTV7100151 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTV7100151 Details Description
Related parts for OSTV7100151
CONN FERRULE STEPPED DB37/50 datasheet.pdf
SENSOR OPTO TRANS 1MM REFL AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 51PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
IC SUPPLY-VOLT SUPERVISOR 8-SOIC datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 35V 2915 datasheet.pdf
RES 15 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
BACKPLANE INSERT MODULE datasheet.pdf
PWR EDGE CARD datasheet.pdf
ANTENNA datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS PNL MNT PIN CRIMP datasheet.pdf