On-Shore Technology, Inc. OSTVB210150
OSTVB210150 picture photo
Mfg. Part Number
OSTVB210150
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
TERM BLOCK PLUG 21POS STR 7.62MM
Datasheet Download
OSTVB210150.pdf
Availability of OSTVB210150
QUANTITY
OSTVB210150 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTVB210150
Internal Part NumberEIS-OSTVB210150
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesOSTVB
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions21
Positions Per Level21
Number of Levels1
Pitch0.300" (7.62mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrew
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL20A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG10-30 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Contact Mating Finish-
FeaturesRetention Latches (Non-Wire Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTVB210150
Related LinksOSTVB, OSTVB210150 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTVB210150 Details Description
Related parts for OSTVB210150
Crystal 16.0000MHz 20ppm 18pF 70 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES 665K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MINITEK UNSHR HDR SMT datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
FLEXO SHIELD 1/2" SILVER 328' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 1 OHM 10W 0.5% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC MMIC 24GHZ TWIN IQ RX 32QFN datasheet.pdf