On-Shore Technology, Inc. OSTVF165250
OSTVF165250 picture photo
Mfg. Part Number
OSTVF165250
Brief Description
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 5.08MM
Datasheet Download
OSTVF165250.pdf
Availability of OSTVF165250
QUANTITY
OSTVF165250 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTVF165250
Internal Part NumberEIS-OSTVF165250
SeriesOSTVF
PackagingBulk
TypeHeader, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions16
Positions Per Level8
Number of Levels2
Pitch0.200" (5.08mm)
Header OrientationVertical
Plug Wire Entry-
Termination StyleSolder
Mounting TypeThrough Hole
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL15A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Contact Mating Finish-
FeaturesMating Flange
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTVF165250
Related LinksOSTVF, OSTVF165250 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTVF165250 Details Description
Related parts for OSTVF165250
RELAY GEN PURPOSE DPDT 15A 24V datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SNT-4A datasheet.pdf
CARD DAUGHTER AUDIO PICTAIL PLUS datasheet.pdf
CONN RECEPT 4POS .049 SMD TIN datasheet.pdf
CAP CER 7.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
IC FPGA 528 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
CAP CER 6.4PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR VIPER06 datasheet.pdf
CAP FILM 120NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf