On-Shore Technology, Inc. OSTVJ130151
OSTVJ130151 picture photo
Mfg. Part Number
OSTVJ130151
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERM BLOCK RISING CLAMP 13POS
Datasheet Download
OSTVJ130151.pdf
Availability of OSTVJ130151
QUANTITY
OSTVJ130151 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTVJ130151
Internal Part NumberEIS-OSTVJ130151
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesOSTVJ
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level13
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current20A
Voltage300V
Wire Gauge12-30 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - PlatingBrass
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTVJ130151
Related LinksOSTVJ, OSTVJ130151 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTVJ130151 Details Description
Related parts for OSTVJ130151
CAP ALUM 680UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 280K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET 1.5A DUAL 8MSOP datasheet.pdf
RES 24 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf