On-Shore Technology, Inc. OSTVL221251
OSTVL221251 picture photo
Mfg. Part Number
OSTVL221251
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
TERM BLOCK HDR 22POS R/A 3.5MM
Datasheet Download
OSTVL221251.pdf
Availability of OSTVL221251
QUANTITY
OSTVL221251 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTVL221251
Internal Part NumberEIS-OSTVL221251
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesOSTVL
PackagingBulk
TypeHeader, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions22
Positions Per Level11
Number of Levels2
Pitch0.138" (3.50mm)
Header Orientation90°, Right Angle
Plug Wire Entry-
Termination StyleSolder
Mounting TypeThrough Hole
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesMating Flange
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTVL221251
Related LinksOSTVL, OSTVL221251 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTVL221251 Details Description
Related parts for OSTVL221251
IGBT 390V 46A 250W TO263AB datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFJ04A/AE04/AFJ04A datasheet.pdf
SENSOR MAGNETC SPST 10-15AT ALUM datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X32MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CABLE TIE, HOOK & LOOP W/ SCREW datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 85A TO-263 datasheet.pdf
Connector Header 78 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
MICRO 9C P /11 10CR 36" datasheet.pdf