On-Shore Technology, Inc. OSTVW141000
OSTVW141000 picture photo
Mfg. Part Number
OSTVW141000
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 3.5MM
Datasheet Download
OSTVW141000.pdf
Availability of OSTVW141000
QUANTITY
OSTVW141000 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTVW141000
Internal Part NumberEIS-OSTVW141000
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesOSTVW
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions14
Positions Per Level7
Number of Levels2
Pitch0.138" (3.50mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL7A
Voltage - UL150V
Wire Gauge or Range - AWG18-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorBlack
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTVW141000
Related LinksOSTVW, OSTVW141000 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTVW141000 Details Description
Related parts for OSTVW141000
INDUCTOR COMMON MODE 45UH SMD datasheet.pdf
IC REG SGL LNB CONTROL 32-QFN datasheet.pdf
CONN D-SUB SHELL 15POS PLASTIC datasheet.pdf
ATTENUATOR SMA SS 2W 3DB 0-6GHZ datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 138K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 19POS HL LOW P datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8DFN datasheet.pdf
WASHER,LOCK,INT TOOTH datasheet.pdf
IC PWR LOAD SWITCH 60V datasheet.pdf