On-Shore Technology, Inc. OSTVY020100
OSTVY020100 picture photo
Mfg. Part Number
OSTVY020100
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERM BLOCK PLUG 5.0MM 2POS
Datasheet Download
OSTVY020100.pdf
Availability of OSTVY020100
QUANTITY
OSTVY020100 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTVY020100
Internal Part NumberEIS-OSTVY020100
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesOSTVY
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level2
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current15A
Voltage300V
Wire Gauge14-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Leaf Spring, Wire Guard
FeaturesInterlocking (Side)
ColorBlack
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTVY020100
Related LinksOSTVY, OSTVY020100 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTVY020100 Details Description
Related parts for OSTVY020100
FERRITE BEAD 85OHMS RADIAL LEAD datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 10% 2824 datasheet.pdf
RES 294K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 32POS SKT datasheet.pdf
GASKET FABRIC/FOAM 3MM SQ datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 20VA THRU HOLE datasheet.pdf
RJ45 STACKED LED 8 PORT datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRIGGER ACTION HAND TOOL datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf