On-Shore Technology, Inc. OSTYD032150
OSTYD032150 picture photo
Mfg. Part Number
OSTYD032150
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
CONN TERM BLOCK 5.08MM 3POS PCB
Datasheet Download
OSTYD032150.pdf
Availability of OSTYD032150
QUANTITY
OSTYD032150 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTYD032150
Internal Part NumberEIS-OSTYD032150
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesOSTYD
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level3
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - PlatingBrass
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTYD032150
Related LinksOSTYD, OSTYD032150 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTYD032150 Details Description
Related parts for OSTYD032150
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1 OHM 5% 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
RES 75 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 20 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP 18AWG GRN/YEL 5000' datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.7V 1W DO216 datasheet.pdf
CAP CER 13PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf