Qualtek Electronics Corp. QPSF-125-12
QPSF-125-12 picture photo
Mfg. Part Number
QPSF-125-12
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 125W
Datasheet Download
QPSF-125-12.pdf
Availability of QPSF-125-12
QUANTITY
QPSF-125-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of QPSF-125-12
Internal Part NumberEIS-QPSF-125-12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Mode Power Supplies
RoHS InformationCertificate of Declaration RoHS
Featured ProductPower Supplies
Power Supplies, AC and DC Axial Fans – Qualtek
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesQPSF-125
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)10.5A
Power (Watts)125W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency87%
Operating Temperature-20°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, PFC, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 2.99" W x 1.20" H (127.0mm x 76.0mm x 30.5mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCB, CE, cURus
Power (Watts) - Max125W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QPSF-125-12
Related LinksQPSF-, QPSF-125-12 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
QPSF-125-12 Details Description
Related parts for QPSF-125-12
RES SMD 11.3K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FEED FINGER datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 50POS 5A datasheet.pdf
831370 FORM C 1/4" QC SP286730 datasheet.pdf
CAP CER 160PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 4.02 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf