On-Shore Technology, Inc. OSTYE110150
OSTYE110150 picture photo
Mfg. Part Number
OSTYE110150
Brief Description
TERM BLOCK RISING CLAMP 11POS
Datasheet Download
OSTYE110150.pdf
Availability of OSTYE110150
QUANTITY
OSTYE110150 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTYE110150
Internal Part NumberEIS-OSTYE110150
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesOSTYE
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level11
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Front, Rear, Side), Mid Wire Entry Level
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTYE110150
Related LinksOSTYE, OSTYE110150 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTYE110150 Details Description
Related parts for OSTYE110150
IC COMPARATOR IDENTITY 8B 20SOIC datasheet.pdf
OPTOISO 5KV LINEAR PHVOLT 8DIP datasheet.pdf
CLAMP FXD PT EPOXY COAT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 128TQFP datasheet.pdf
CAP CER 9.7PF 50V R2H 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 10.1 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 50V SMD datasheet.pdf