On-Shore Technology, Inc. OSTYK31502030
OSTYK31502030 picture photo
Mfg. Part Number
OSTYK31502030
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.300" (7.62mm)
Datasheet Download
OSTYK31502030.pdf
Availability of OSTYK31502030
QUANTITY
OSTYK31502030 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTYK31502030
Internal Part NumberEIS-OSTYK31502030
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
SeriesOSTYK31
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits2
Number of Wire Entries2
Pitch0.300" (7.62mm)
Number of Rows1
Current Rating15A
Voltage Rating250V
Wire Gauge16-22 AWG
Top TerminationScrews with Captive Plate
Bottom TerminationSolder Eyelets
Barrier Type2 Wall (Dual)
FeaturesFlange
Terminal Screw FinishNickel
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Material - InsulationThermoplastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTYK31502030
Related LinksOSTYK3, OSTYK31502030 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTYK31502030 Details Description
Related parts for OSTYK31502030
THERMISTOR NTC 150 OHM 1206 SMD datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 SMD 60 POS datasheet.pdf
CONN BNC JACK R/A 75 OHM PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
IC EMI FILTER 4LINE ESD 8UQFN datasheet.pdf
IC FPGA 336 I/O 672FBGA datasheet.pdf
PWRBLADE RA REC datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS CABLE SKT datasheet.pdf