On-Shore Technology, Inc. OSTYK41502330
OSTYK41502330 picture photo
Mfg. Part Number
OSTYK41502330
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm)
Datasheet Download
OSTYK41502330.pdf
Availability of OSTYK41502330
QUANTITY
OSTYK41502330 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTYK41502330
Internal Part NumberEIS-OSTYK41502330
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
SeriesOSTYK41
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits2
Number of Wire Entries2
Pitch0.325" (8.26mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews with Captive Plate
Bottom TerminationPC Pin
Barrier Type2 Wall (Dual)
FeaturesFlange
Terminal Screw FinishNickel
Mounting TypeChassis, Panel; Through Hole
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Material - InsulationThermoplastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTYK41502330
Related LinksOSTYK4, OSTYK41502330 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTYK41502330 Details Description
Related parts for OSTYK41502330
RES SMD 357 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 26POS datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
POLE MOUNT KIT datasheet.pdf
CONN LINE DRAIN CRIMP 1POS datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 1.929A 33 MOHM datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 8.1 OHM datasheet.pdf