On-Shore Technology, Inc. OSTYK51213330
OSTYK51213330 picture photo
Mfg. Part Number
OSTYK51213330
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Barrier Blocks
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.374" (9.50mm)
Datasheet Download
OSTYK51213330.pdf
Availability of OSTYK51213330
QUANTITY
OSTYK51213330 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTYK51213330
Internal Part NumberEIS-OSTYK51213330
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
SeriesOSTYK51
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits13
Number of Wire Entries13
Pitch0.374" (9.50mm)
Number of Rows1
Current Rating25A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews with Captive Plate
Bottom TerminationSolder Eyelets
Barrier Type2 Wall (Dual)
FeaturesFlange
ColorBlack
Terminal Screw MaterialSteel
Terminal Screw FinishNickel
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Material - InsulationThermoplastic
Material Flammability RatingUL94 V-0
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTYK51213330
Related LinksOSTYK5, OSTYK51213330 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTYK51213330 Details Description
Related parts for OSTYK51213330
LED CA .3"+/-1 OVERFLOW RED RHDP datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWAY 8POS GOLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC LASER MOUSE TRIM LENS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 500 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE MOD FLAT 6COND 7' PRE-CUT datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 755MA 140 MOHM datasheet.pdf
508 TB PLU PLU WF HOOK/B datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf