Vishay/Dale CMF501K4700FKEB
CMF501K4700FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF501K4700FKEB
Brief Description
RES 1.47K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF501K4700FKEB.pdf
Availability of CMF501K4700FKEB
QUANTITY
CMF501K4700FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF501K4700FKEB
Internal Part NumberEIS-CMF501K4700FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.47k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF501K4700FKEB
Related LinksCMF501K, CMF501K4700FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF501K4700FKEB Details Description
Related parts for CMF501K4700FKEB
CAP ALUM 15000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
Connector Receptacle 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RACK SOLID FLUSH DOOR datasheet.pdf
CONN HEADER 0.079 8 POS datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 9POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf
MICRO 21 P datasheet.pdf
3 POLE HEAVY DUTY RELAY 48VDC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4A SYNC datasheet.pdf