On-Shore Technology, Inc. OSTYK55312030
OSTYK55312030 picture photo
Mfg. Part Number
OSTYK55312030
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.433" (11.00mm)
Datasheet Download
OSTYK55312030.pdf
Availability of OSTYK55312030
QUANTITY
OSTYK55312030 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTYK55312030
Internal Part NumberEIS-OSTYK55312030
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
SeriesOSTYK55
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits12
Number of Wire Entries12
Pitch0.433" (11.00mm)
Number of Rows1
Current Rating30A
Voltage Rating300V
Wire Gauge10-22 AWG
Top TerminationScrews with Captive Plate
Bottom TerminationSolder Eyelets
Barrier Type3 Wall (Tri)
Features-
Terminal Screw FinishNickel
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Material - InsulationThermoplastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTYK55312030
Related LinksOSTYK5, OSTYK55312030 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTYK55312030 Details Description
Related parts for OSTYK55312030
RECEPT WRAPOST BR-360 .370" datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 250V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 147 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
AAA NEG CONTACT HARD DRAWN STEEL datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BK INC KEY 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 229 TYPED 47POS datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 100POS GOLD datasheet.pdf
NFC FERRITE LOADED ANTENNA datasheet.pdf
LEAD ACID 12V 80AH datasheet.pdf