Cornell Dubilier Electronics OTBH105KNPIR
OTBH105KNPIR picture photo
Mfg. Part Number
OTBH105KNPIR
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1UF 10% 1.5KVDC QC TERM
Datasheet Download
OTBH105KNPIR.pdf
Availability of OTBH105KNPIR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
OTBH105KNPIR Order Process
Ship out your order
Specifications of OTBH105KNPIR
Internal Part NumberEIS-OTBH105KNPIR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesOTB
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC660V
Voltage Rating - DC1500V (1.5kV)
Dielectric MaterialPaper, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension2.160" L x 1.310" W (54.86mm x 33.27mm), Lip
Height - Seated (Max)2.250" (57.15mm)
TerminationQuick Connect, Disconnect
Lead Spacing0.810" (20.57mm)
ApplicationsMotor Run
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OTBH105KNPIR
Related LinksOTBH10, OTBH105KNPIR Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
OTBH105KNPIR Details Description
Related parts for OTBH105KNPIR
RACK OPEN RELAY 70" X 19" GRAY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
RECT BRIDGE 1PH 1600V FO-F-A datasheet.pdf
TAPE PTFE GLASS CLOTH 1" X 5YD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
BLADE RETAINER datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 48POS VERT GOLD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
KJB 29C 29#16 PIN RECP datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf