American Electrical, Inc. P-100-50002
P-100-50002 picture photo
Mfg. Part Number
P-100-50002
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
PCB PLUG 180 5.00MM 2 POLE
Datasheet Download
P-100-50002.pdf
Availability of P-100-50002
QUANTITY
P-100-50002 Order Process
Ship out your order
Specifications of P-100-50002
Internal Part NumberEIS-P-100-50002
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series-
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions2
Positions Per Level2
Number of Levels1
Pitch0.197" (5.00mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrew
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL16A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG14-24 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesRetention Latches (Non-Wire Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P-100-50002
Related LinksP-100, P-100-50002 Datasheet, American Electrical, Inc. Distributor
P-100-50002 Details Description
Related parts for P-100-50002
CONN PLUG BANANA UNINSULATED datasheet.pdf
LATCHING WIRE CLIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 840MA 280 MOHM datasheet.pdf
RES 14.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf