Panasonic - BSG P-150SCSF10
P-150SCSF10 picture photo
Mfg. Part Number
P-150SCSF10
Manufacturer
Product Category
Battery Packs
Brief Description
BATTERY NICAD PACK 12.0V 1500MAH
Datasheet Download
P-150SCSF10.pdf
Availability of P-150SCSF10
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P-150SCSF10 Order Process
Ship out your order
Specifications of P-150SCSF10
Internal Part NumberEIS-P-150SCSF10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
MSDS Material Safety DatasheetNickel Cadmium Batteries NiCd MSDS
Standard Package1
Category Battery Products
FamilyBattery Packs
SeriesP-150SCS
Battery ChemistryNickel Cadmium
RechargeabilityYes
Battery Cell SizeSC
Number of Cells10
Voltage - Rated12V
Capacity1.5Ah
StructureSide to Side, 1 Row x 10 Cells
Termination StyleSolder Tab
Size / Dimension9.06" L x 0.91" W x 1.69" H (230.0mm x 23.0mm x 43.0mm)
Weight0.001 KG
Note-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P-150SCSF10
Related LinksP-150, P-150SCSF10 Datasheet, Panasonic - BSG Distributor
P-150SCSF10 Details Description
Related parts for P-150SCSF10
IC MPU RESET CIRC 2.18V SC70-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT HSG METRAL9 POS datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 42POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
SINGLE ENDED CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
5.0MM EURO HEADER RA DL STACK BL datasheet.pdf